Povzetek
VanEck Uranium+Nuclear Energy ETF je ETF - sklad, s katerim se na borzi trguje kot z delnico - ki ga upravlja VanEck. Število pozicij v njem: 29. Deset največjih predstavlja 66 % sklada.
- Letni stroški
- 0,52 %
- Velikost sklada
- $3,10B
- Število pozicij
- 29
- Dividendni donos
- 3,58 %
- Deluje od
- 2007
Kaj govori v prid
- Velik sklad: v upravljanju ima $3,10B.
- Zlahka ga kupite in prodate: dnevni promet je približno $36,0M.
- Povprečna letna rast v zadnjih desetih letih: 6,3 %.
- Deluje že od leta 2007.
Na kaj biti pozorni
- Deset največjih pozicij predstavlja 66 % sklada, zato je njegov rezultat odvisen od nekaj imen.
- 47 % sklada je v enem sektorju (Energetika).
- Stroški 0,52 % letno so nad sredino primerljivih skladov (0,44 %).
- V zadnjih petih letih je njegova cena enkrat padla za 48 % od vrha.
Sklad nima lastnega Bulios Score niti Fair Price - oboje se izračuna iz rezultatov posameznega podjetja. Ta stran namesto tega prikazuje, kaj je v skladu in koliko stane.
Cena
Uspešnost
- 1 mesec
- −16 %
- 3 meseci
- −25 %
- Letos
- −29 %
- 1 leto
- −35 %
- 3 leta
- +25 %
- 5 let
- +56 %
- 10 let
- +85 %
- Povpr. market cap
- $21,7B
- P/E
- 28,0x
- Forward P/E
- 23,1x
- P/S
- 4,8x
- P/B
- 2,0x
- P/FCF
- 38,5x
- EV/EBITDA
- 16,3x
- Dividend yield
- 117,17 %
- ROIC
- 0,6 %
- ROE
- 0,3 %
- Bruto marža
- 18,7 %
- Poslovna marža
- −1524,7 %
- Neto marža
- −1280,1 %
- Payout ratio
- 3275,3 %
- Neto dolg/EBITDA
- 2,7x
- Beta
- 1,07
Tehtano povprečje 24 največjih podjetij, ki predstavljajo 97 % sklada. Banke in zavarovalnice niso upoštevane pri bruto marži, ROIC in kazalnikih z EBITDA.
Kaj je v skladu?
Koncentriran- 1 CEConstellation Energy CEG 9,2 %
- 2 PEPublic Service Enterprise Group PEG 9,0 %
- 3 CCCameco CCJ 8,5 %
- 4 FOFortum Oyj FORTUM.HE 7,4 %
- 5 BWBWX Technologies BWXT 6,7 %
- 6 18CGN Power Co., Ltd. 1816.HK 6,3 %
- 7 NXNexGen Energy Ltd. NXE 5,7 %
- 8 KAJSC National Atomic Company Kazatomprom KAP.IL 5,0 %
- 9 DNDenison Mines Corp. DNN 4,1 %
- 10 UEUranium Energy Corp. UEC 4,0 %
Število pozicij v skladu: 29. Deset največjih predstavlja 66 % sklada.
Sestava na dan 31. okt. 2026.
Kam je sklad razpršen?
Prevladuje en sektorPo sektorjih
- Energetika 47 %
- Javne storitve 33 %
- Industrija 19 %
- Tehnologija 1,3 %
- Drugo 0,01 %
Po državah
- Združene države Amerike 48 %
- Kanada 19 %
- Kitajska 8,2 %
- Finska 7,4 %
- Druge države 12 %
Po velikosti podjetij
- Large cap 54 %
- Mid cap 33 %
- Small cap 8,8 %
- Micro cap 4,0 %
Po tržni vrednosti podjetja: Mega cap od 200 mrd. $, Large cap od 10 mrd. $, Mid cap od 2 mrd. $, Small cap od 300 mio. $, Micro cap pod 300 mio. $.
Največji sektor: Energetika (47 %). Največja država: Združene države Amerike (48 %). Največja skupina po velikosti: Large cap (54 %).
Koliko me to stane?
Drag- Letno od $10.000
- $52,00
- V 20 letih
- $2508
Od vsakih vloženih $10.000 sklad vzame $52,00 letno. Tega ne plačate posebej - odšteje se od vrednosti sklada. V 20 letih pri 5 % letni rasti to skupaj znese približno $2508.
Kako se je odrezal?
Dolgoročno raste- Povprečno letno v 10 letih
- +6,3 %
- Najgloblji padec
- −48 %
- Letna volatilnost
- 44 %
Povprečna letna rast v zadnjih desetih letih: 6,3 %. Najgloblji padec v teh letih: 48 % pod prejšnjim vrhom.
Ali izplačuje dividende?
Da, izplačuje- Donos
- 3,58 %
- Izplačila na leto
- 1
- Zadnje izplačilo
- $3,17
V zadnjih 12 mesecih je izplačal $3,17 na enoto, kar je 3,58 % današnje cene. Zadnje izplačilo je bilo $3,17 dne 22. dec. 2025.
Ali ga je enostavno kupiti in prodati?
Zelo enostavno- Dnevni promet
- $36,0M
- Enote na dan
- 408K
Na povprečen dan znaša promet s skladom približno $36,0M.
Kako draga so podjetja v skladu?
Prej draga- P/E podjetij v njem
- 28,0
- Povprečni Bulios Score
- 53 od 100
Utež po Bulios Fair Price
- Podcenjeno 13 %
- Pošteno vrednoteno 7,7 %
- Precenjeno 79 %
Za podjetja v njem se v povprečju plača 28,0-kratnik njihovega letnega dobička. Po Fair Price se 79 % ocenjene uteži izkaže za precenjeno.
Izračunano iz največjih podjetij v njem (24), ki predstavljajo 97 % sklada. Vsako podjetje šteje s svojo utežjo. Izhajamo iz kazalnikov, Bulios Score in Fair Price posameznih podjetij.
Podobni skladi
Skladi, ki imajo v lasti večinoma isto. Prekrivanje pove, kolikšen del uteži imajo skupen s tem skladom.
| Sklad | Sedež | Velikost | 1-letna sprememba | Dividende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
SM SMRF ALPS ETF Trust - ALPS Nautilus SMR, Nuclear & Technology ETF | Združene države Amerike | 0,65 % | $4,46M | - | Izplačuje | 55 % |
TN TNUK Tortoise Nuclear Renaissance ETF | Združene države Amerike | 0,75 % | $1,29M | - | - | 45 % |
UR URNM.AX BetaShares - Global Uranium ETF | Avstralija | 0,69 % | $113,4M | −27 % | Izplačuje | 42 % |
UR URNM Sprott Uranium Miners ETF | Združene države Amerike | 0,75 % | $982,3M | −26 % | Izplačuje | 42 % |
UR URAN Themes Uranium & Nuclear ETF | Združene države Amerike | 0,35 % | $22,2M | −31 % | Reinvestira | 39 % |
UR URA Global X Uranium ETF | Združene države Amerike | 0,69 % | $3,37B | −32 % | Izplačuje | 31 % |