Rezumat
Evolve Automobile Innovation Index Fund este un ETF - un fond tranzacționat la bursă ca o acțiune - administrat de Evolve. Poziții în interior: 55. Cele mai mari zece reprezintă 21 % din fond.
- Costuri anuale
- 0,40 %
- Mărimea fondului
- $14,7M
- Poziții
- 55
- Randamentul dividendului
- 0,60 %
- Funcționează din
- 2017
Ce pledează pentru
Nimic nu iese în evidență în favoarea sa.
La ce să fiți atenți
- 42 % din fond se află într-un singur sector (Tehnologie).
- În ultimii cinci ani, prețul său a scăzut la un moment dat cu 75 % față de maxim.
- Un fond mic, cu $14,7M în administrare; fondurile mici sunt închise mai des.
- Se tranzacționează puțin: zilnic doar aproximativ $32,1K.
Un fond nu are un Bulios Score și nici un Fair Price propriu - ambele se calculează din rezultatele unei singure companii. În schimb, această pagină arată ce se află în fond și cât costă.
Preț
Performanță
- 1 lună
- -19 %
- 3 luni
- -24 %
- Anul acesta
- -19 %
- 1 an
- -26 %
- 3 ani
- -2,4 %
- 5 ani
- -63 %
- Market cap mediu
- $190,7B
- P/E
- 20,7x
- Forward P/E
- 14,1x
- P/S
- 0,8x
- P/B
- 1,3x
- P/FCF
- -
- EV/EBITDA
- 10,9x
- Dividend yield
- 0,99 %
- ROIC
- 0,1 %
- ROE
- -6,3 %
- Marjă brută
- 24,3 %
- Marjă operațională
- -37,1 %
- Marjă netă
- -57,4 %
- Payout ratio
- 20,6 %
- Datorie netă/EBITDA
- 0,4x
- Beta
- 2,05
Medie ponderată a celor mai mari 50 companii, care reprezintă 93 % din fond. Băncile și asigurătorii nu intră în marja brută, ROIC și indicatorii cu EBITDA.
Ce se află în fond?
Larg diversificat- 1 TSTesla TSLA 2,3 %
- 2 LILi Auto Inc. LI 2,2 %
- 3 RNRenault SA RNO.PA 2,2 %
- 4 VOVolkswagen AG VOW3.DE 2,2 %
- 5 XPXPeng Inc. XPEV 2,1 %
- 6 TXTexas Instruments TXN 2,1 %
- 7 PAPorsche Automobil Holding SE PAH3.DE 2,1 %
- 8 APAptiv PLC APTV 2,1 %
- 9 98Zhejiang Leapmotor Technology Co., Ltd. 9863.HK 2,1 %
- 10 ADAnalog Devices ADI 2,1 %
Poziții în fond: 55. Cele mai mari zece reprezintă 21 % din el.
Componența la data de 31 oct. 2026.
Unde este repartizat?
Domină un singur sectorPe sectoare
- Tehnologie 42 %
- Bunuri de consum ciclice 36 %
- Industrie 17 %
- Utilități 5,1 %
Pe țări
- Statele Unite ale Americii 52 %
- China 26 %
- Japonia 6,4 %
- Germania 3,6 %
- Alte țări 13 %
După mărimea companiilor
- Mega cap 14 %
- Large cap 19 %
- Mid cap 40 %
- Small cap 26 %
- Micro cap 1,8 %
După valoarea de piață a companiei: Mega cap de la 200 mld. $, Large cap de la 10 mld. $, Mid cap de la 2 mld. $, Small cap de la 300 mil. $, Micro cap sub 300 mil. $.
Sectorul cu cea mai mare pondere: Tehnologie (42 %). Țara cu cea mai mare pondere: Statele Unite ale Americii (52 %). Cea mai mare grupă după mărime: Mid cap (40 %).
Cât mă costă?
Costuri obișnuite- Pe an din $10.000
- $40,00
- În 20 de ani
- $1.950
Din fiecare $10.000 investiți, fondul ia $40,00 pe an. Nu plătiți această sumă separat - se scade din valoarea fondului. În 20 de ani, la o creștere anuală de 5 %, se adună aproximativ $1.950.
Cum a evoluat?
Pierde din valoare- În medie pe an, 5 ani
- -18 %
- Cea mai mare scădere
- -75 %
- Volatilitate anuală
- 38 %
Scăderea medie anuală din ultimii cinci ani: 18 %. Cea mai mare scădere din acești ani: 75 % sub maximul anterior.
Plătește dividende?
Da, plătește- Randament
- 0,60 %
- Ultima plată
- $0,03
În ultimele 12 luni a plătit $0,13 pe unitate de fond, adică 0,60 % din prețul de azi. Ultima plată a fost de $0,03, în data de 30 oct. 2026.
Este ușor de cumpărat și de vândut?
Se tranzacționează puțin- Tranzacționat pe zi
- $32,1K
- Unități de fond pe zi
- 1,5K
Într-o zi obișnuită, din acest fond se tranzacționează aproximativ $32,1K.
Cât de scumpe sunt companiile din fond?
Evaluare obișnuită- P/E al companiilor din componență
- 20,7
- Bulios Score mediu
- 50 din 100
Pondere după Bulios Fair Price
- Subevaluate 41 %
- Evaluate corect 5,5 %
- Supraevaluate 53 %
În medie, companiile din componență se tranzacționează la un preț de 20,7 ori mai mare decât profitul lor anual. Potrivit Fair Price, 53 % din ponderea evaluată rezultă ca fiind supraevaluată.
Calculat din cele mai mari companii ale sale (50), care reprezintă 93 % din fond. Fiecare companie contează în funcție de ponderea sa. Folosim indicatorii, Bulios Score și Fair Price ale companiilor înseși.
Fonduri similare
Fonduri care dețin în mare parte aceleași poziții. Suprapunerea arată cât din ponderea lor au în comun cu acest fond.
| Fond | Domiciliu | Mărime | Variație pe 1 an | Dividende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
DR DRIV Global X - Autonomous & Electric Vehicles ETF | Statele Unite ale Americii | 0,68 % | $300,7M | -3,7 % | Plătește | 25 % |
ID IDRV iShares Self-Driving EV and Tech ETF | Statele Unite ale Americii | 0,48 % | $117,8M | -19 % | Plătește | 24 % |
XS XSD State Street SPDR S&P Semiconductor ETF | Statele Unite ale Americii | 0,35 % | $2,43B | +27 % | Plătește | 23 % |
UP UPGR Xtrackers US Green Infrastructure Select Equity ETF | Statele Unite ale Americii | 0,35 % | $515,0K | -16 % | Plătește | 20 % |
IE IEVD.DE iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF | Irlanda | 0,40 % | $461,5M | +26 % | Reinvestește | 20 % |
EC ECAR.MI iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF | Irlanda | 0,40 % | $550,2M | +25 % | Reinvestește | 20 % |