Povzetek
VanEck Low Carbon Energy ETF je ETF - sklad, s katerim se na borzi trguje kot z delnico - ki ga upravlja VanEck. Število pozicij v njem: 62. Deset največjih predstavlja 59 % sklada.
- Letni stroški
- 0,64 %
- Velikost sklada
- $123,8M
- Število pozicij
- 62
- Dividendni donos
- 1,55 %
- Deluje od
- 2007
Kaj govori v prid
- Povprečna letna rast v zadnjih desetih letih: 10 %.
- Deluje že od leta 2007.
Na kaj biti pozorni
- Deset največjih pozicij predstavlja 59 % sklada, zato je njegov rezultat odvisen od nekaj imen.
- Stroški 0,64 % letno so nad sredino primerljivih skladov (0,44 %).
- V zadnjih petih letih je njegova cena enkrat padla za 53 % od vrha.
- Z njim se malo trguje: dnevni promet je le približno $207,5K.
Sklad nima lastnega Bulios Score niti Fair Price - oboje se izračuna iz rezultatov posameznega podjetja. Ta stran namesto tega prikazuje, kaj je v skladu in koliko stane.
Cena
Uspešnost
- 1 mesec
- −3,1 %
- 3 meseci
- −6,4 %
- Letos
- +1,3 %
- 1 leto
- −2,9 %
- 3 leta
- +32 %
- 5 let
- −25 %
- 10 let
- +160 %
- Povpr. market cap
- $208,2B
- P/E
- 22,9x
- Forward P/E
- 21,0x
- P/S
- 1,8x
- P/B
- 2,5x
- P/FCF
- 22,5x
- EV/EBITDA
- 11,9x
- Dividend yield
- 1,18 %
- ROIC
- −62,7 %
- ROE
- 8,6 %
- Bruto marža
- 28,1 %
- Poslovna marža
- 12,3 %
- Neto marža
- 8,1 %
- Payout ratio
- 27,0 %
- Neto dolg/EBITDA
- 2,6x
- Beta
- 1,20
Tehtano povprečje 50 največjih podjetij, ki predstavljajo 98 % sklada. Banke in zavarovalnice niso upoštevane pri bruto marži, ROIC in kazalnikih z EBITDA.
Kaj je v skladu?
Koncentriran- 1 TSTesla TSLA 9,4 %
- 2 IBIberdrola IBE.MC 9,2 %
- 3 NENextEra Energy NEE 7,5 %
- 4 ENEnel SpA ENEL.MI 7,0 %
- 5 BEBloom Energy Corporation BE 5,3 %
- 6 12BYD Company Limited 1211.HK 5,0 %
- 7 VWVestas Wind Systems A/S VWS.CO 4,6 %
- 8 00Samsung SDI Co., Ltd. 006400.KS 4,5 %
- 9 AXAXIA Energia AXIA3.SA 3,1 %
- 10 KRKingspan KRX.IR 3,0 %
Število pozicij v skladu: 62. Deset največjih predstavlja 59 % sklada.
Sestava na dan 31. okt. 2026.
Kam je sklad razpršen?
RazpršenPo sektorjih
- Javne storitve 39 %
- Industrija 30 %
- Ciklične potrošne dobrine 22 %
- Tehnologija 7,8 %
- Osnovni materiali 0,7 %
- Drugo 0,6 %
Po državah
- Združene države Amerike 37 %
- Španija 12 %
- Južna Koreja 8,1 %
- Italija 7,6 %
- Druge države 36 %
Po velikosti podjetij
- Mega cap 9,6 %
- Large cap 68 %
- Mid cap 22 %
- Small cap 1,3 %
Po tržni vrednosti podjetja: Mega cap od 200 mrd. $, Large cap od 10 mrd. $, Mid cap od 2 mrd. $, Small cap od 300 mio. $, Micro cap pod 300 mio. $.
Največji sektor: Javne storitve (39 %). Največja država: Združene države Amerike (37 %). Največja skupina po velikosti: Large cap (68 %).
Koliko me to stane?
Drag- Letno od $10.000
- $64,00
- V 20 letih
- $3054
Od vsakih vloženih $10.000 sklad vzame $64,00 letno. Tega ne plačate posebej - odšteje se od vrednosti sklada. V 20 letih pri 5 % letni rasti to skupaj znese približno $3054.
Kako se je odrezal?
Dolgoročno raste- Povprečno letno v 10 letih
- +10 %
- Najgloblji padec
- −53 %
- Letna volatilnost
- 23 %
Povprečna letna rast v zadnjih desetih letih: 10 %. Najgloblji padec v teh letih: 53 % pod prejšnjim vrhom.
Ali izplačuje dividende?
Da, izplačuje- Donos
- 1,55 %
- Izplačila na leto
- 1
- Zadnje izplačilo
- $2,03
V zadnjih 12 mesecih je izplačal $2,03 na enoto, kar je 1,55 % današnje cene. Zadnje izplačilo je bilo $2,03 dne 22. dec. 2025.
Ali ga je enostavno kupiti in prodati?
Malo se trguje- Dnevni promet
- $207,5K
- Enote na dan
- 1,6K
Na povprečen dan znaša promet s skladom približno $207,5K.
Kako draga so podjetja v skladu?
Običajno vrednotenje- P/E podjetij v njem
- 22,9
- Povprečni Bulios Score
- 55 od 100
Utež po Bulios Fair Price
- Podcenjeno 29 %
- Pošteno vrednoteno 12 %
- Precenjeno 59 %
Za podjetja v njem se v povprečju plača 22,9-kratnik njihovega letnega dobička. Po Fair Price se 59 % ocenjene uteži izkaže za precenjeno.
Izračunano iz največjih podjetij v njem (50), ki predstavljajo 98 % sklada. Vsako podjetje šteje s svojo utežjo. Izhajamo iz kazalnikov, Bulios Score in Fair Price posameznih podjetij.
Podobni skladi
Skladi, ki imajo v lasti večinoma isto. Prekrivanje pove, kolikšen del uteži imajo skupen s tem skladom.
| Sklad | Sedež | Velikost | 1-letna sprememba | Dividende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
LY LYM9.DE Amundi MSCI New Energy UCITS ETF Dist | Francija | 0,60 % | $1,12B | +15 % | Izplačuje | 34 % |
NR NRJ.PA Amundi MSCI New Energy UCITS ETF Dist | Francija | 0,60 % | $1,12B | +15 % | Izplačuje | 34 % |
ER ERTH Invesco MSCI Sustainable Future ETF | Združene države Amerike | 0,68 % | $118,3M | −13 % | Izplačuje | 32 % |
XD XDG7.MI Xtrackers MSCI Global SDG 7 Affordable and Clean Energy UCITS ETF 1C | Irska | 0,35 % | $29,3M | +1,3 % | Reinvestira | 31 % |
VC VCLN Virtus Duff & Phelps Clean Energy ETF | Združene države Amerike | 0,59 % | $4,95M | −2,3 % | Izplačuje | 31 % |
IN INRE.PA iShares Global Clean Energy Transition UCITS ETF | Irska | 0,65 % | $372,9M | +0,1 % | Reinvestira | 29 % |