Rezumat
Fidelity Electric Vehicles and Future Transportation ETF este un ETF - un fond tranzacționat la bursă ca o acțiune - administrat de Fidelity. Poziții în interior: 62. Cele mai mari zece reprezintă 47 % din fond.
- Costuri anuale
- 0,39 %
- Mărimea fondului
- $23,4M
- Poziții
- 62
- Randamentul dividendului
- 1,48 %
- Funcționează din
- 2021
Ce pledează pentru
- Costurile de 0,39 % pe an sunt sub valoarea de mijloc a fondurilor comparabile (0,44 %).
La ce să fiți atenți
- În ultimii cinci ani, prețul său a scăzut la un moment dat cu 64 % față de maxim.
- Un fond mic, cu $23,4M în administrare; fondurile mici sunt închise mai des.
- Se tranzacționează puțin: zilnic doar aproximativ $81,9K.
Un fond nu are un Bulios Score și nici un Fair Price propriu - ambele se calculează din rezultatele unei singure companii. În schimb, această pagină arată ce se află în fond și cât costă.
Preț
Performanță
- 1 lună
- -8,9 %
- 3 luni
- -19 %
- Anul acesta
- -9,8 %
- 1 an
- -13 %
- 3 ani
- -2,9 %
- 5 ani
- -50 %
- Market cap mediu
- $129,7B
- P/E
- 16,3x
- Forward P/E
- 15,4x
- P/S
- 1,1x
- P/B
- 2,0x
- P/FCF
- 14,6x
- EV/EBITDA
- 13,4x
- Dividend yield
- 0,77 %
- ROIC
- 48,7 %
- ROE
- -5,3 %
- Marjă brută
- 165,9 %
- Marjă operațională
- -397,0 %
- Marjă netă
- -369,9 %
- Payout ratio
- 12,5 %
- Datorie netă/EBITDA
- 1,0x
- Beta
- 1,72
Medie ponderată a celor mai mari 48 companii, care reprezintă 90 % din fond. Băncile și asigurătorii nu intră în marja brută, ROIC și indicatorii cu EBITDA.
Ce se află în fond?
Moderat concentrat- 1 SECURITIES LENDING CF 9,2 %
- 2 NXP SEMICONDUCTORS NV 5,9 %
- 3 TSTesla TSLA 5,7 %
- 4 IFInfineon IFX.DE 4,7 %
- 5 UBUber UBER 4,3 %
- 6 81BYD Company Limited 81211.HK 4,1 %
- 7 APTIV PLC 3,6 %
- 8 ALAutoliv, Inc. ALV 3,3 %
- 9 RIRivian RIVN 3,3 %
- 10 37Contemporary Amperex Technology Co., Limited 3750.HK 3,0 %
Poziții în fond: 62. Cele mai mari zece reprezintă 47 % din el.
Componența la data de 31 oct. 2026.
Unde este repartizat?
Bine repartizatPe sectoare
- Industrie 21 %
- Altele 74 %
Pe țări
- Statele Unite ale Americii 52 %
- China 20 %
- Germania 6,2 %
- Coreea de Sud 4,2 %
- Alte țări 18 %
După mărimea companiilor
- Mega cap 7,1 %
- Large cap 37 %
- Mid cap 45 %
- Small cap 10 %
- Micro cap 0,6 %
După valoarea de piață a companiei: Mega cap de la 200 mld. $, Large cap de la 10 mld. $, Mid cap de la 2 mld. $, Small cap de la 300 mil. $, Micro cap sub 300 mil. $. Calculat din companiile care reprezintă 90 % din fond.
Sectorul cu cea mai mare pondere: Industrie (21 %). Țara cu cea mai mare pondere: Statele Unite ale Americii (52 %). Cea mai mare grupă după mărime: Mid cap (45 %).
Cât mă costă?
Ieftin- Pe an din $10.000
- $39,00
- În 20 de ani
- $1.903
Din fiecare $10.000 investiți, fondul ia $39,00 pe an. Nu plătiți această sumă separat - se scade din valoarea fondului. În 20 de ani, la o creștere anuală de 5 %, se adună aproximativ $1.903.
Cum a evoluat?
Pierde din valoare- În medie pe an, 5 ani
- -13 %
- Cea mai mare scădere
- -64 %
- Volatilitate anuală
- 28 %
Scăderea medie anuală din ultimii cinci ani: 13 %. Cea mai mare scădere din acești ani: 64 % sub maximul anterior.
Plătește dividende?
Da, plătește- Randament
- 1,48 %
- Plăți pe an
- 4
- Ultima plată
- $0,02
În ultimele 12 luni a plătit $0,22 pe unitate de fond, adică 1,48 % din prețul de azi. Ultima plată a fost de $0,02, în data de 18 sept. 2026.
Este ușor de cumpărat și de vândut?
Se tranzacționează puțin- Tranzacționat pe zi
- $81,9K
- Unități de fond pe zi
- 5,6K
Într-o zi obișnuită, din acest fond se tranzacționează aproximativ $81,9K.
Cât de scumpe sunt companiile din fond?
Evaluare obișnuită- P/E al companiilor din componență
- 16,3
- Bulios Score mediu
- 50 din 100
Pondere după Bulios Fair Price
- Subevaluate 26 %
- Evaluate corect 16 %
- Supraevaluate 58 %
În medie, companiile din componență se tranzacționează la un preț de 16,3 ori mai mare decât profitul lor anual. Potrivit Fair Price, 58 % din ponderea evaluată rezultă ca fiind supraevaluată.
Calculat din cele mai mari companii ale sale (48), care reprezintă 90 % din fond. Fiecare companie contează în funcție de ponderea sa. Folosim indicatorii, Bulios Score și Fair Price ale companiilor înseși.
Fonduri similare
Fonduri care dețin în mare parte aceleași poziții. Suprapunerea arată cât din ponderea lor au în comun cu acest fond.
| Fond | Domiciliu | Mărime | Variație pe 1 an | Dividende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
ID IDRV iShares Self-Driving EV and Tech ETF | Statele Unite ale Americii | 0,48 % | $117,8M | -19 % | Plătește | 41 % |
IE IEVD.DE iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF | Irlanda | 0,40 % | $461,5M | +26 % | Reinvestește | 25 % |
EC ECAR.MI iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF | Irlanda | 0,40 % | $550,2M | +25 % | Reinvestește | 25 % |
IE IEVD.SG iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF | Irlanda | 0,40 % | $549,1M | +24 % | Reinvestește | 25 % |
CA CABZ Roundhill Investments - Robotaxi, Autonomous Vehicles & Technology ETF | Statele Unite ale Americii | 0,59 % | $1,15M | - | - | 23 % |
KA KARS KraneShares Electric Vehicles & Future Mobility Index ETF | Statele Unite ale Americii | 0,69 % | $51,0M | -16 % | Plătește | 23 % |